Strona główna > Biurowy off-top > Stwórz biuro dla aktywnych pracowników

nowoczesne biuroNiektórzy specjaliści w dziedzinie HR twierdzą, że pracownicy bardzo często wpadają na najlepszy pomysły dotyczące danej firmy w czasie zwykłych rozmów na korytarzach czy podczas wspólnego posiłku na stołówce. Zdanie to często podzielają prezesi największych korporacji na świecie, takich jak Google. Z tego też powodu biura takich firm często są projektowane w taki sposób, aby pracujący w nich pracownicy mieli jak najwięcej okazji do takich właśnie przypadkowych spotkań i rozmów.

kącik dla pracownikówWiększość firm działających w słynnej Dolinie Krzemowej doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że innowacyjność ich oferty jest ściśle powiązana z interakcjami zachodzącymi pomiędzy poszczególnymi pracownikami. W przypadku zwykłych firm raczej rzadko zwraca się uwagę na to, czy układ i aranżacja danego biura w jakikolwiek sposób wpływa na interakcje zachodzące pomiędzy pracownikami oraz ogólną efektywność ich pracy. Głównym tego powodem nie musi być wcale brak chęci, a raczej odpowiednich narzędzi oraz środków, które mogłyby pozwolić na stworzenie miejsca do pracy spełniającego takie właśnie wymagania.

Właściciele małych i średnich firm koncentrują się raczej tylko na kosztach prowadzenia takiego biura, i raczej nie można się im dziwić. Warto jednak zastanowić się nieco nad tym, czy przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych nie będziemy mogli przypadkiem poprawić w naszym biurze pewnych elementów, dzięki czemu znacznie wzrośnie efektywność naszych pracowników. Wśród wielu różnych form integracji pomiędzy pracownikami do zdecydowanie najważniejszych należą te, które zachodzą twarzą w twarz. Co prawda żyjemy dziś w czasach niezwykle intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii, które dają nam naprawdę szerokie możliwości w kwestii komunikowania się z innymi ludźmi. Niemniej jednak komunikacja bezpośrednio zawsze jest nam potrzebna, i nie zmieni tego żadna technologia. Takie kontakty z innymi ludźmi zawsze są zwyczajnie niezbędne do faktycznie kreatywnej oraz innowacyjnej pracy.

kącik socjalny biuroPrzez wiele lat ludzie odpowiedzialni za prowadzenie różnych firm popełniali ogromny błąd, utrudniając pracownikom nieformalne kontakty lub wręcz ich zabraniając. Niektórzy uważali, że pracownicy rozmawiający przy kawie czy w czasie przerwy na papierosa zwyczajnie tracili czas, który mogliby spożytkować na pracę. Obecnie powszechnie wiadomo jednak o tym, że takie właśnie nieformalne kontakty w ogromnym stopniu sprzyjają rozwojowi firmy i wprowadzają do jej działalności mnóstwo kreatywności.

Obecnie zatem te największe firmy którym udało odnieść się w danej branży faktycznie wielki sukces wręcz prześcigają się w tworzeniu w miejscu pracy warunków, które sprzyjają takim właśnie przypadkowym spotkaniom pracowników. Oczywiście, miejsce w którym pracownicy spędzają swoje przerwy w pracy jest niesamowicie wręcz istotne, przez co koniecznie trzeba zadbać o odpowiedni jego wystrój. W większości przypadków firmy decydują się na zlokalizowanie go bezpośrednio obok dystrybutora z wodą czy ekspresu do kawy. Warto także postarać się o pewne udogodnienia dla pracowników, takie jak wygodne meble czy stolik, przy którym można coś zjeść.

wygodne biuroFirmy, które postarały się o stworzenie takiego wygodnego miejsca właściwie zawsze odnotowały znaczny wzrost kreatywności wśród swoich pracowników i pojawianie się wielu nowych, ciekawych pomysłów. Zresztą, sama możliwość chwilowego odpoczynku od pracy w komfortowych warunkach powinna być dla pracowników czymś bardzo ważnym. Wielu specjalistów od relacji międzyludzkich w firmie zgadza się co do tego, że stworzenie takiego miejsca bardzo sprzyja budowaniu dobrze zintegrowanego zespołu pracowników, którzy nawzajem sobie ufają. Również i to jest niesamowicie istotną kwestią, bowiem jedynie takie osoby będą w stanie pracować faktycznie wydajnie wykonywać swoje obowiązki i sprawnie ze sobą współpracować.