Strona główna > Aranżacje wnętrz biurowych > Ile przerw przysługuje pracownikom w ciągu dnia?

Niezrozumienie uprawnień pracowników wynikających z przepisów prawa może prowadzić do problemów, a jednocześnie pokazać pracownikom, że nie dbasz o ich dobre samopoczucie!

Dobrym rozwiązaniem jest wiedza o tym, do czego pracownicy są uprawnieni, jeśli chodzi o przerwy, i w miarę możliwości przekraczanie tych uprawnień. Ponadto powinieneś zapewnić swoim pracownikom odpowiednie i wygodne zaplecze do spędzania przerw, takie jak meble wypoczynkowe, przy których można się zrelaksować z dala od głównej przestrzeni biurowej, oraz jak najwięcej miejsca na świeżym powietrzu, np. w ogrodzie.

Zgodnie z prawem brytyjskim pracownicy powyżej 18 roku życia mają prawo do co najmniej jednej nieprzerwanej 20-minutowej przerwy w ciągu dnia pracy, jeśli pracują dłużej niż 6 godzin w ciągu jednego dnia. Nie musi to być przerwa płatna - zależy to wyłącznie od pracodawcy i od tego, co zapisze w umowie o pracę pracownika.

Takie jest prawo, ale wszyscy wiemy, że 20 minut to dość mało. W takim przypadku większość pracodawców zapewnia co najmniej pół godziny na lunch, niektórzy zapewniają godzinę, a pomiędzy nimi okazjonalne przerwy na odpoczynek. Dobrym pomysłem jest umożliwienie pracownikom poruszania się przynajmniej w czasie przerw na monitor - ich oczy potrzebują odpoczynku, a być może także do ekspresu do kawy po szybki zastrzyk energii!

Zapewnienie pracownikom dostępu do wygodnych udogodnień na czas przerwy może obejmować wiele różnych rzeczy, takich jak lodówka Credenza w pokoju pracowniczym, w której można przechowywać przyniesione obiady, wygodne fotele wypoczynkowe, w których można się zrelaksować z dala od głównego biurka.

Zapewnienie pracownikom możliwości korzystania z regularnych przerw w ciągu dnia nie obniża wydajności, a wręcz ją zwiększa. Zapewniając optymalne skupienie, osiągniesz oczekiwane rezultaty, a morale wzrośnie.

Ile przerw masz w ciągu dnia?